V stredu 15. októbra sme začali netradične; celá škola sa zišla vo vestibule. Čo sa dialo? P. riaditeľ otvoril tematický deň, ktorému sme dali názov Náš Zemplín. Určite už tušíte, čomu bol venovaný 😊. Pán riaditeľ nás poučil aj o bezpečnosti a p. uč. Kunderová všetkým priblížila, ako bude dnešný špeciálny deň prebiehať. Po krátkej chvíľke sme sa rozišli spoznávať náš krásny Zemplín.
22 žiakov 5. - 8. ročníka pod vedením p. uč. Červeňákovej a p. uč. Fejkovej navštívilo Kasigardu (múzeum vysťahovalectva z územia Slovenska do Severnej Ameriky).Tento amerikánsky dom sa nachádza v Pavlovciach nad Uhom v časti Ťahyňa (alebo po našim Tegeňa). Toto múzeum je vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Pridali sa k nám aj p. starosta T. Čeklej so zamestnancami obecného úradu. Domček je priestorovo malý, ale naplnený krásnou históriou, ktorá dýcha z každej uloženej veci; od listín, kníh cez kufre a šaty až k vlajkám. Výstavu výborne dotvoril pútavý výklad p. Javora, iniciátora vytvorenia múzea. Vrelo odporúčame tam zájsť! 👌👍😉
Druhou zastávkou bol Viniansky hrad. Prešli sme necelých desať kilometrov a približne 22 tisíc krokov. Cesta bola príjemná, veselá i objavná. Veľké prekvapenie nás čakalo pri hrade. Správca hradu so spolupracovníkmi nás privítali v dobovom oblečení a okrem pútavých historických a geografických informácií nám ukázali, ako sa niekedy zhotovovalo lano. Avšak aký by to bol zážitok, keby si to nemohli vyskúšať aj deti. A veruže vyskúšali! Skontrolovali aj to, či je vyrobené lano pevné. V hradnej veži nás piatak Dominik prekvapil malým klavírnym vystúpením za pomoci Nicolasa a Sama. Nechýbali ani fotky krásneho výhľadu. A hlavne sme si odniesli množstvo zážitkov.
Žiaci 3. a 4. roč. absolvovali exkurziiu v Zemplínskom múzeu v Michalovciach.
Žiaci 9. ročníka si spravili vychádzku na neďaleké zalužické pole.
P. uč. Macková ukázala žiakom 5. - 8. roč. niektoré zemplínske tradície; maľovanie kraslíc, spevy, háčkovanie, vyšívanie. Pozreli si aj video o výstavbe Zemplínskej šíravy a krásach Zemplína, zatancovali jednokročku, dvojkročku a karičku, naučili sa spievať pôvodnú zalužickú pieseň Orešina a vyrobili aj pekné plagáty.
Žiaci 1. a 2. ročníka sa prešli smerom do Veľkých Zalužíc; navštívili komunitné centrum, v ktorom im p. Šepeľáková pripravila tvorivé aktivty s papierom i farbičkami. Veľmi pekne ďakujeme p. Kičinkovej, ktorá zasponzorovala výtvarné potreby. :)
.png)